Preventívne prehliadky u žien slúžia na včasné odhalenie patologických (chorobných) procesov na vonkajších a vnútorných ženských orgánoch. Preventívna prehliadka u gynekológa nie je bolestivá a okrem kompletného vyšetrenia ženských pohlavných orgánov je jej dôležitou súčasťou aj skríning rakoviny krčka maternice a prsníka. Na preventívnu gynekologickú prehliadku hradenú zdravotnými poisťovňami má nárok každá žena po dovŕšení 18. roku alebo od prvého tehotenstva jedenkrát ročne.

Súčasťou preventívnej prehliadky je aj cytologické vyšetrenie krčka maternice u žien vo veku 23 až 64 rokov a ultrazvukové vyšetrenie prsníkov u žien od 18 do 40 rokov a u žien nad 40 rokov aj mamografické vyšetrenie. 

Veľmi odporúčam ženám, aby sa držali pravidla prevencie, pretože tým môžu predchádzať nežiaducim zdravotným ťažkostiam. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných okolo 600 prípadov rakoviny krčka maternice, preto sa prosím, milé dámy, držme pravidla pravidelných gynekologických prehliadok jedenkrát ročne.

 


Zdroj titulnej fotky: unsplash.com